12. NOVEMBER / streda
FILM
9:00 - SILA SVEDECTVA:
HOLOKAUST
ROK 1968 A NORMALIZÁCIA
NOVEMBER 1989
Dokument, Slovensko, 2012
réžia: Ondrej Krajňák, Tomáš Vitek
Krátke dokumenty zachytávajú strhujúce svedectvá slovenských občanov, ktorí boli prenasledovaní za svoj názor alebo náboženskú príslušnosť.
9:30 - VEĽKÝ ÚTEK Z OSVIENČIMU
Dokument, VB, 2007, 50 min
réžia: Alexander Dunlop
Dokumentárny film venovaný hrdinstvu Slovákov Rudolfa Vrbu a Freda Wetzlera, ktorí podstúpili obrovské riziko, aby oznámili svetu pravdu o zverstvách páchaných na židovských väzňoch v Osvienčime. V apríli 1944 sa im podarilo z Osvienčimu ujsť a po strastiplnej ceste odovzdať dôležité informácie, ktoré urýchlili ukončenie deportácií.
10:30 - DISKUSIA PO FILME
11:00 - FAIR PLAY
Dráma, ČR/SR/DE, 2014, 100 min
réžia: Andrea Sedláčková
Film sa odohráva v Československu v osemdesiatych rokoch. Mladá šprintérka Anna má šancu kvalifikovať sa na olympijské hry. Jej matka a tréner dozerajú na jej tvrdú prípravu a začnú Anne podávať anabolické steroidy, čo Anna neskôr odmieta. Jej matka však dúfa, že Annina účasť na olympijských hrách môže byť pre ňu príležitosťou na emigráciu, a tak jej anaboliká tajne podáva ďalej.
---------------------------------------
16:00 - VLAK SLOBODY (premiéra)
Dokument, Nemecko, 2014, 90 min
réžia: Sebastian Dehnhardt, Matthias Schmidt
Film rozpráva príbeh o historickej udalosti, ktorá výrazne ovplyvnila cestu k zjednoteniu Nemecka. Film sa zameriava na príbehyľudí, ktorí v roku 1989 cestovali spolu vo vlaku z Prahy do Západného Nemecka a dúfali, že im prechod nebude zabránený. Film je zložený najmä z archívnych materiálov a rozhovorov s účastníkmi.
18:00 - SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU SLOBODY: WALESA, ČLOVEK Z NÁDEJE
Dráma/životopisný, Poľsko, 2013, 127 min
réžia: Andrzej Wajda
Životopisný film o Lechovi Walesovi, vedúcej osobnosti hnutia Solidarita, ktoré vystupovalo proti komunistickému režimu a výrazne prispelo k jeho pádu v roku 1989. Lech Walesa je pre Poľsko symbolom pádu komunizmu a slobody. Odkiaľsa tento hrdina vzal? Kde bral pre svoj boj inšpiráciu a silu? Divácky najúspešnejší poľský film minulého roku.
Nad podujatím prevzal záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič.
Po filme Vás pozývame načašu vína.
13. NOVEMBER / štvrtok
9:00 - SILA SVEDECTVA:
HOLOKAUST
PRENASLEDOVANIE CIRKVI
ROK 1968 A NORMALIZÁCIA
Dokument, Slovensko, 2012
réžia: Ondrej Krajňák, Tomáš Vitek
Krátke dokumenty zachytávajú strhujúce svedectvá slovenských občanov, ktorí boli prenasledovaní za svoj názor alebo náboženskú príslušnosť.
9:30 - NOVEMBER+20
Dokument, Slovensko, 2009, 26 min
réžia: Tomáš Vitek
Dokumentárny pohľad na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj krajiny a ľudskosti. Film pre všetkých, ktorí nezabudli a nezabudnú ako aj pre tých, ktorí mnohé z udalostí nemali nikdy možnosť spoznať...
10:00 - DISKUSIA PO FILME
10:45 - COLETTE
Drama, ČR/SR/HOL, 2013, 125 min
réžia: Milan Cieslar
Milostný príbeh zajatcov Viliho a krásnej belgickej Židovky Colette rozpráva o osude tajnej lásky v prostredí hrôzy a smrti. V osvienčimskom koncentračnom tábore sa pred nami odhaľuje neľútostný svet každodenného boja o prežitie. Napriek utrpeniu sa Vili a Colette zbližujú. Ich láska im dodáva silu znášať peklo koncentračného tábora. V zúfalom boji o život spoločne naplánujú riskantný útek...
---------------------------------------
VÝSTAVA
17:00 - „Mýtny na Mýtnej“
Vernisáž výstavy fotografií Nežnej revolúcie
Výstavný priestor RTVS, Mýtna 1
Výstava fotografií Jozefa Mýtneho z revolučných dní roku 1989 v Bratislave.
Výstava potrvá do 28. novembra.
FILM
16:45 - HVIEZDY ZA ŽELEZNOU OPONOU (premiéra)
Dokument, Česko, 2014, 57 min
réžia: Pavel Jirásek
Dokument o zahraničnej hudbe ako nositeľke tendencií demokracie a slobody v československom prostredí v období 1965 - 1990. Jedinečný a ucelený pohľad na kultúrny i politický význam návštev osobností, ktoré privážali do vtedajšieho socialistického Československa západnú populárnu i alternatívnu kultúru.
18:00 - MAGICKÝ HLAS REBELKY (premiéra)
Dokument, ČR, 2014, 90 min
réžia: Olga Sommerová
Speváčka, signatárka a hovorkyňa Charty 77 Marta Kubišová so cťou vydržala dvadsať rokov v odpore proti komunistickému režimu. Keď mala dvadsaťsedem rokov, bola vo svojom strmom profesionálnom vzlete zostrelená ruskými okupačnými tankami, ktoré obsadili Československo. Film mapuje speváčkinu prvú aj druhú spevácku kariéru, odkrýva veľa z dramatického osobného života a zároveň mapuje históriu Československa v druhej polovici 20. storočia.
20:00 - IDA
Dráma, Dánsko / Poľsko, 2013, 80 min
réžia: Paweł Pawlikowski
Osemnásťročná novicka Anna sa onedlho stane mníškou, musí však naposledy navštíviť svoju jedinú žijúcu príbuznú Wandu, o ktorej existencii však doposiaľ netušila. Bývalá zapálená komunistka a sudkyňa v 50. rokoch posielala na smrť kňazov a iných odporcov režimu. Obrovským prínosom divácky mimoriadne úspešného filmu je fakt, že sa k stále živým traumám holokaustu či stalinizmu vracia rozvážne a pokojne, bez honby za lacnou senzáciou, či škandálom.
14. NOVEMBER / piatok
15:00 - Spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989
Šafárikovo námestie, Bratislava
Pri príležitosti 25. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.
FILM
17:00 - SOVIETSKY PRÍBEH (premiéra)
Dokument, Lotyšsko, 2008, 86 min
réžia: Edvīns Šnore
Film je šokujúcim svedectvom o úlohe sovietskeho režimu v najhroznejšom nacistickom projekte – holokauste. Otrasné scény reflektujúce hladomor na Ukrajine, masaker v Katyni, partnerstvo SS a KGB, sovietske masové deportácie, či brutálne lekárske experimenty v gulagoch sú výpoveďou o pravej tvári Sovietskeho zväzu a jeho vedenia.
18:45 - LYRIK
Dokument, SR, 2014, 83 min
réžia: Arnold Kojnok
Film ponúka divákovi dvoj-portrét; popri zaujímavom životnom príbehu historika Jána Mlynárika vzniknú „mini dejiny" Česko-Slovenska, sprevádzané jeho slovami a činmi, v spojení obrazov minulosti s presahom do súčasnosti. J. Mlynárik je erudovaný historik a niektoré kľúčové dejinné udalosti nielenže prežil, ale ich sám buď inicioval, alebo sa na nich priamo podieľal...
DIVADLO
19:00 - PŘELÍČENÍ (premiéra)
Umelecká skupina Old stars, Praha
A4 (budova YMCA), Karpatská 2
Dokudráma o súdnom procese s vedúcimi tábora v Osvienčime. Obžalovaní, svedkovia, byrokratickí zapisovatelia a „vrchný sudca“. Výpovede, obhajoby, spomienky a obrazy, ktorým sa dá ťažko uveriť. Kto je vinník a kto je obeť? A kto ma záujem, aby trval tento zmätok? Prežili sme tábor, ale tábor trvá...
FILM
20:30 - V TICHU
Dráma, SR/ČR, 2014, 84 min
réžia: Zdeněk Jiráský
Film českého režiséra Zdeňka Jiráskeho je o osudových zlomoch v životoch piatich židovských umelcov, hudobníkov, ktorých mená a tvorbu chcel nacizmus navždy vymazať nielen zo svetovej mapy hudby, ale vôbec.
15. NOVEMBER / sobota
VÝSTAVA
16:00 – Multimediálna prezentácia projektu „Prevrat“
Magdaléna/Galéria 4D, Páričkova 24
Autor sa pomocou vlastných ilustrácií, archívnych dokumentov, dobových fotografií a filmových záberov snaží o mapovanie turbulentného obdobia dožívajúceho komunistického režimu, cez Nežnú revolúciu, postupnú transformáciu až po zavádzanie demokratických pravidiel do spoločnosti. Matúš Maťátko nepristupuje k téme so zbytočným pátosom, ale poukazuje aj na tienisté stránky prechodu k demokratickému zriadeniu. V spolupráci s Asociáciou ilustrátorov.
DIVADLO
18:00 - VNÚTRO VNÚTRA
Divadlo Skrat
A4 (budova YMCA), Karpatská 2
Divadlo SkRAT sa vo svojej hre inšpirovalo dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Přemysla Coufala v roku 1981. Hra sa zaoberá mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB.
20:30 - Diskusia po divadelnom predstavení
Na diskusii sa zúčastnia autori, herci a odborníci z Ústavu pamäti národa.
16. NOVEMBER / nedeľa
15:00 - Slávnostná svätá omša za obete totalitných režimov
Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuiti), Františkánske námestie 4
16:30 - Slávnostný program oceňovania osobností
Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Primaciálne námestie 1
Slávnostný program spojený s oceňovaním osobností, ktoré sa zaslúžili o slobodu a demokraciu. Nad podujatím prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik.
Vstup na pozvánky!
20:00 - Diskusia: „Naša cesta ku slobode“
KC Dunaj, Nedbalova 3
Diskusia s osobnosťami, ktoré sa zaslúžili o pád komunizmu vo svojej krajine (Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko).
PROGRAM
Na všetky podujatia je vstup voľný.
Medzinárodná filmová prehliadka sa koná v DK Dúbravka (Saratovská 2, Bratislava)
Medzinárodná filmová prehliadka sa koná v DK Dúbravka (Saratovská 2, Bratislava)
Streda 12. novembra:00 - SILA SVEDECTVA:
HOLOKAUST ROK 1968 A NORMALIZÁCIA NOVEMBER 1989 Dokument, Slovensko, 2012 réžia: Ondrej Krajňák, Tomáš Vitek Krátke dokumenty zachytávajú strhujúce svedectvá slovenských občanov, ktorí boli prenasledovaní za svoj názor alebo náboženskú príslušnosť. 9:30 - VEĽKÝ ÚTEK Z OSVIENČIMU Dokument, VB, 2007, 50 min réžia: Alexander Dunlop Dokumentárny film venovaný hrdinstvu Slovákov Rudolfa Vrbu a Freda Wetzlera, ktorí podstúpili obrovské riziko, aby oznámili svetu pravdu o zverstvách páchaných na židovských väzňoch v Osvienčime. V apríli 1944 sa im podarilo z Osvienčimu ujsť a po strastiplnej ceste odovzdať dôležité informácie, ktoré urýchlili ukončenie deportácií. 10:30 - DISKUSIA PO FILME 11:00 - FAIR PLAY Dráma, ČR/SR/DE, 2014, 100 min réžia: Andrea Sedláčková Film sa odohráva v Československu v osemdesiatych rokoch. Mladá šprintérka Anna má šancu kvalifikovať sa na olympijské hry. Jej matka a tréner dozerajú na jej tvrdú prípravu a začnú Anne podávať anabolické steroidy, čo Anna neskôr odmieta. Jej matka však dúfa, že Annina účasť na olympijských hrách môže byť pre ňu príležitosťou na emigráciu, a tak jej anaboliká tajne podáva ďalej. --------------------------------------- 16:00 - VLAK SLOBODY (PREMIÉRA) Dokument, Nemecko, 2014, 90 min réžia: Sebastian Dehnhardt, Matthias Schmidt Film rozpráva príbeh o historickej udalosti, ktorá výrazne ovplyvnila cestu k zjednoteniu Nemecka. Film sa zameriava na príbehy ľudí, ktorí v roku 1989 cestovali spolu vo vlaku z Prahy do Západného Nemecka a dúfali, že im prechod nebude zabránený. Film je zložený najmä z archívnych materiálov a rozhovorov s účastníkmi. 18:00 - SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU SLOBODY: WALESA, ČLOVEK Z NÁDEJE Dráma/životopisný, Poľsko, 2013, 127 min réžia: Andrzej Wajda Životopisný film o Lechovi Walesovi, vedúcej osobnosti hnutia Solidarita, ktoré vystupovalo proti komunistickému režimu a výrazne prispelo k jeho pádu v roku 1989. Lech Walesa je pre Poľsko symbolom pádu komunizmu a slobody. Odkiaľ sa tento hrdina vzal? Kde bral pre svoj boj inšpiráciu a silu? Divácky najúspešnejší poľský film minulého roku. Nad podujatím prevzal záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič. Po filme Vás pozývame na čašu vína. |
|
Sobota 15. novembra
VÝSTAVA
16:00 – Multimediálna prezentácia projektu „Prevrat“ Magdaléna/Galéria 4D, Páričkova 24 Autor sa pomocou vlastných ilustrácií, archívnych dokumentov, dobových fotografií a filmových záberov snaží o mapovanie turbulentného obdobia dožívajúceho komunistického režimu, cez Nežnú revolúciu, postupnú transformáciu až po zavádzanie demokratických pravidiel do spoločnosti. Máťatko nepristupuje k téme so zbytočným pátosom, ale poukazuje aj na tienisté stránky prechodu k demokratickému zriadeniu. V spolupráci s Asociáciou ilustrátorov. DIVADLO 18:00 - VNÚTRO VNÚTRA Divadlo Skrat A4 (budova YMCA), Karpatská 2 Divadlo SkRAT sa vo svojej hre inšpirovalo dodnes neobjasneným prípadom podivnej smrti dvojitého agenta a kňaza Přemysla Coufala v roku 1981. Hra sa zaoberá mechanizmami, ktoré v rámci tajnej polície ŠtB umožňovali budovanie paralelnej mocenskej štruktúry a vzájomnú kontrolu jednotlivých zamestnancov a spolupracovníkov na všetkých úrovniach tejto organizácie. Mechanizmami, ktoré môžu fungovať aj po zániku ŠtB. 20:30 - Diskusia po divadelnom predstavení Na diskusii sa zúčastnia autori, herci a odborníci z Ústavu pamäti národa. |
Nedeľa 16. novembra15:00 - Slávnostná svätá omša za obete totalitných režimov Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuiti), Františkánske námestie 4 16:30 - Slávnostný program oceňovania osobností Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Primaciálne námestie 1 Slávnostný program spojený s oceňovaním osobností, ktoré sa zaslúžili o slobodu a demokraciu. Nad podujatím prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik. Vstup na pozvánky! 20:00 - Diskusia: „Naša cesta ku slobode“ KC Dunaj, Nedbalova 3 Diskusia s osobnosťami, ktoré sa zaslúžili o pád komunizmu vo svojej krajine (Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko). |