FESTIVAL SLOBODY
  • Úvod
  • Filmová prehliadka
  • Filmová prehliadka pre školy
  • Deň otvorených dverí
  • Divadelné predstavenie
  • Víkend zatvorených hraníc
  • FS pod pyramídou
  • Program Festivalu slobody
  • Festival slobody v tvojom meste
  • EN
  • Fotogaléria 2022
​Program Festivalu slobody 2017

9. NOVEMBER / štvrtok

18:00 - Hlas slobody - koncert pesničkárov dvoch generácií
Divadlo Malá scéna STU, Dostojevského rad 7, Bratislava
​

Pesničkári tvorili neodmysliteľnú súčasť verejného odporu proti komunistickému režimu v Československu v minulom storočí a mnohí sú dodnes hlasom svedomia, upozorňujúcim na problémové miesta v spoločnosti. Sledovaní Štátnou bezpečnosťou, často so zákazom  verejného vystupovania, však nestrácali to podstatné, čo z nich robilo v očiach svojej generácie bardov, nestrácali odvahu a stali sa tak hlasom slobody v neslobode.

Festival slobody spojil dve generácie pesničkárov, ktorí tak v jeden večer, na jednom pódiu, nechajú zaznieť svoj Hlas slobody.         

Program:
18:00
Kristína Prekopová
18:35
Peter Janků 
19:10
"Sila svedectva" - dokument
19:25
Trojka Zuzany Homolovej 
20:10
Katarína Koščová a Daniel Špiner
20:50
"Sila svedectva" - dokument
21:05
Dagmar Andrtová - Voňková 
21:50
Longital
Účinkujú:
Picture
Kristína Prekopová
Vyštudovala  slovenský jazyk a literatúru a hudobné umenie v postgraduálnom štúdiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, v grantovom štúdiu absolvovala muzikálové herectvo na VŠMU v Bratislave. Venuje sa spievaniu a skladaniu vlastných piesní s kompozičným a interpretačným príklonom k menšinovým žánrom (šansón, džez, world music). Na konte má 2 albumy Buď chvíľu môj (2011) a album Úsvit (Pavian Records, 2016), ktorý získal nomináciu na ocenenie najlepší jazzový album roka. Práve na tomto albume sú piesne s tematikou rasovej znášanlivosti a holokaustu. Pravidelne moderuje rôzne charitatívne  i komerčné akcie. So Slovenskou knižnicou nevidiacich Mateja Hrebendu spolupracuje pri načítavaní  audio knižných titulov. Venuje sa  moderovaniu v televízii, tiež dabingu kresťanských dokumentov. V súčasnosti sa  ako prolife umelkyňa a organizátorka angažuje v projekte Odomknutý žiaľ s problematikou popotratového syndrómu.
Viac info...

Picture
Peter Janků
Peter Janků patrí k najvýraznejším slovenským pesničkárom, ktorý koncertne vystupuje od začiatku 90tych rokoch. V jeho tvorbe dominuje hľadanie pravdy a spravodlivosti, ktorú sa Peter Janků nebojí odvážne vyspievať so svojráznym pesničkárskym štýlom, za čo si vyslúžil prívlastok "Hlas slovenského folkového svedomia". Jeho tvorba v ostatných rokoch nachádza Pravdu v jej kresťanskej podstate, o ktorej s rovnakou dávkou odvahy neváha pesničkársky svedčiť. 
Viac info...

Picture
Trojka Zuzany Homolovej
Zuzana Homolová sa venuje desiatky rokov interpretácii ľudových balád a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku. Ako jediná Slovenka bola členom legendárneho pesničkárskeho združenia Šafrán, ktoré v období komunizmu v Československu spojilo niekoľko pesničkárskych osobností, ako napr. Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Vlastimil Třešňák, Dagmar Andrtová - Voňková a i. Jej Trojku, s ktorou v ostatnom období koncertuje,  okrem nej dotvára multižánrový huslista Samo Smetana a gitarista a hráč na ďalšie strunové nástroje Miloš Železňák.
Viac info...

Picture
Katarína Koščová a Daniel Špiner
Katarína Koščová sa svojim hudobným a interpretačným prejavom stala nepísaným symbolom umeleckej slobody, ktorá jej umožňuje bez problémov prechádzať zo šansónu do bluesu a následne sa poihrávať z rôznymi jazzovými variáciami. Koncertne spolupracuje s Československou legendárnou skupinou Nerez či Geišbergovcami, avšak najčastejšie ju vídať v sprievode klaviristu Daniela Špinera, s ktorým našla spoločnú hudobnú reč pri interpretácii svojich vlastných piesní. S jej umeleckou slobodou sa spája aj odvážny občiansky postoj, ktorý sa Katarína Koščová nebojí prezentovať na verejnosti.
Viac info...

Picture
Dagmar Andrtová - Voňková (ČR)
Dagmar Andrtová - Voňková je speváčka, gitaristka a skladateľka, ktorá verejne samostatne vystupuje od roku 1971, neskôr aj ako členka voľného združenia pesničkárov Šafrán. Preslávila sa skvelou experimentálnou technikou hry na gitaru a ako jedna z pesničkárok zažila útrapy prenasledovania totalitným komunistickým režimom v Československu. Vystupovala po takmer celom svete, jej skladby vyšli aj u zahraničných vydavateľov. V roku 2010 jej bola udelená pamätná medaila Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe "Za slobodu a demokraciu".
Viac info...

Picture
Longital
Longital je trio, ktoré tvorí Daniel Salontay a Shina, hudobní svetobežníci z kopca nad Dunajom, ktorý sa kedysi volal Longital a Marián Slávka, bubeník a klavirista, ktorý sa k nim vrátil po rokoch. Kozmopolitný názov korešponduje so životom umeleckej a životnej dvojice - pravdepodobne najrozcestovanejšia slovenská skupina zahrala v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade. Ich piesne sú výlučne v slovenčine, osobné texty vytvárajú na hudobnom pozadí nevšedné emócie a príbehy, akoby z vlastného vesmíru. Nové nástroje, ktoré pribudli príchodom Mariána Slávku a jeho prevedenie, dodávajú koncertom živelnosť a dobrodružný ráz.
Viac info...

Powered by Create your own unique website with customizable templates.